Održana konstitutivna sjednica Skupštine Grada
U drugom dijelu konstitutivne sjednice Skupštine Grada Bijeljina danas je raspravljano o Nacrtu rebalansa budžeta za 2024. godinu i budžetu za 2025. godinu.
Nacrt rebalansa budžeta je 118 dana „stajao u ladici“ Skupštine Grada. Danas, posljednjeg dana kalendraske godine, raspravljalo se o Nacrtu, iako je jasno da je 24. decembar bio je posljednji dan kada je bilo moguće usvojiti Nacrt, da bi 25. decembra bila održana javna rasprava, da bi došlo do dobijanja saglasnosti Ministarstva, a juče, 30. decembra bio je krajnji rok kada je bilo moguće da se, u zakonskim okvirima, usvoji rebalans budžeta.
Komentarišući današnje usvajanje Nacrta odluke o budžetu za 2025. godinu, gradonačelnik Petrović je rekao da nas u sljedećoj godini očekuju javna rasprava, formiranje Odluke o budžetu za 2025. godinu, dobijanje saglasnosti resornog Ministarstva i ponovno upućivanje Prijedloga odluke u skupštinsku proceduru, te da to, praktično, znači da Grad Bijeljina ulazi u narednu godinu u statusu privremenog finansiranja.
Danas su se tokom rasprave čuli i prijedlozi o potrebi javnog obavještavanja javnosti o tome koja lica se nalaze u stanju socijalne potrebe, te je, s ti u vezi, Gradonačelnik istakao da je jedno od osnovnih načela na kojima insistira Gradska uprava načelo transparentnosti.
- Gradska uprava će, upravo u cilju transparentnosti, objaviti sve spiskove sa imenima lica koja su bila u stanju socijalne potrebe u periodu od 2021. do 2024. godine - najavio je Petrović i predložio da budu objavljeni i spiskovi sa imenima onih lica kojima su uplaćena novčana sredstva putem Centra za socijalni rad, takođe za period od 2021. do 2024. godine.
Komentarišući finansijske obaveze koje je u prethodne četiri godine Grad Bijeljina izmirio, Gradonačelnik je naglasio da je više od 28 miliona konvertibilnih maraka, koji su predstavljali dug Grada, nastao u vrijeme prethodne gradske administracije, vraćeno bankama.
Osim toga, danas je bilo postavljeno i pitanje rješavanja brojnih infrastrukrurnih problema na području Grada Bijeljina, ali je jasno da su mogućnosti za njihovo rješavanje bile ograničene, ako se ima u vidu iznos duga koji su stvorili nekadašnji čelnici Grada.
S tim u vezi, Petrović je rekao da je jedan od sljedećih koraka taj da Skupštini bude upućen Prijedlog o kreditnom zaduženju, kako bi u budućnosti bili realizovani odgovarajući infrastrukturni projekti - proširenje kanalizacione i vodovodne mreže, uređenje saobraćajnica, izgradnja zatvorenog bazena i slično.
On se osvrnuo i na činjenicu da Vlada prethodne četiri godine ćuti na zahtjeve Semberije i to na one koji se tiču ulaganja koja su u nadležnosti republičkog nivoa.
- Za četiri godine smo poslali zahtjeve nadležnim ministarstvima za infrastrukturne projekte vrijedne više od 42 miliona KM. Na te zahtjeve Vlada Srpske je odgovorila jednokratnim novčanim iznosom od 750.000 KM - kazao je Gradonačelnik i dodao da se Gradska uprava nebrojeno puta, pismeno i usmeno, obraćala resornim ministarstvima da izdvoje sredstva za različite projekte na teritoriji Grada Bijeljina, ali se to nije desilo, te da je za četiri godine Ministarstvo prosvjete i kulture uložilo samo 55.000 KM u rekonstrukciju osnovnih škola u Semberiji. Na drugoj strani, Grad Bijeljina je uložio 3.2 miliona KM u te svrhe, iako je to nadležnost Ministarstva prosvjete i kulture.
Petrović je skrenuo pažnju javnosti na činjenicu da danas nije ništa rečeno o otimanju preko tri miliona KM iz budžeta Bijeljine i usmjeravanje tih sredstava ka nerazvijenim
i izuzetno nerazvijenim opštinama.
Imajući navedeno u vidu, jasno se nameće pitanje koje niko ne postavlja - ko je odgovan što je više od 50% opština nerazvijeno i to onih kojima upravlja SNSD garnitura?
Kako je moguće da imamo više od polovine nerazvijenih opština u Republici Srpskoj, kada upravo na čelu tih nerazvijenih opština se, uglavnom, nalaze načelnici koji dolaze iz SNSD-a?
Kako je moguće da postoji simbioza vlasti upravo u tim opštinama, gdje na lokalnom nivou vlada SNSD, kao i na republičkom, a one su nerazvijene. Kako je to moguće?
Sdruge strane, Bijeljina trpi konstantne optužbe da ne sarađuje sa republičkom vlašću.
Prethodno pomenuta saradnja jasno pokazuje šta se događa kada imamo simbiozu na kojoj oni insistiraju.
To navodi na zaključak da je namjera jasna - napraviti od Bijeljine nerazvijenu jedinicu lokalne samouprave, otimajući od nje.