Privreda
GEOSTRATEŠKI POLOŽAJ
Grad Bijeljina se nalazi na atraktivnom geostrateškom položaju - na tromeđi Srbije, Hrvatske i Republike Srpske/BiH, odnosno raskrsnici puteva između velikih urbanih i industrijskih centara – Beograda, Novog Sada, Banjaluke, Šapca, Tuzle, Sarajeva... Na oko trideset kilometara od Bijeljine je priključak na Panevropski koridor 10, odnosno, auto-put E-70 Beograd-Zagreb. Ovaj putni pravac je najkraća veza Semberije sa ova dva grada i, preko njih, sa zapadnom/srednjom Evropom i jugom/istokom Balkanskog poluostrva.
Na teritoriji Grada su dva granična prelaza prema Srbiji preko rijeka Save i Drine (Rača i Pavlovića most) koji su nafrekventniji prelazi za saobraćaj sa zapada i juga Republike Srpske/BiH prema sjevernoj Srbiji i Beogradu. U Jameni je malogranični skelski prelaz prema Srbiji.
VAZDUŠNA UDALjENOST | SAOBRAĆAJNA UDALjENOST | |
BEOGRAD | 101 | 139 |
BANjALUKA | 160 | 220 (autoputem 259) |
NOVI SAD | 74 | 112 |
ŠABAC | 36 | 87 |
RUMA | 54 | 80 |
INĐIJA | 76 | 113 |
BROD | 104 | 106 |
ZAGREB | 280 | 322 |
TUZLA | 50 | 69 |
BRČKO | 34 | 40 |
SARAJEVO | 121 | 187 |
OD VAŽNIJIH GRADOVA U REGIONU
Na sjeveru Grad Bijeljina izlazi na plovni dio rijeke Save. U planu je obnova nekadašnje luke u Rači koja je u prvoj polovini 20. vijeka bila jedan od glavnih punktova za izvoz robe iz tadašnje sjeveroistočne Bosne. Dok ne bude obnovljena luka u Rači, Bijeljini su najbliže riječne luke u Brčkom i u Sremskoj Mitrovici (na 40, odnosno 67 kilometara od Bijeljine).
Željeznička pruga Bijeljina-Šid za sada nije u funkciji, ali se očekuje da će u dogledno vrijeme biti izvršena njena obnova. Trenutno najbliža željeznička veza ka Beogradu, Novom Sadu, Zagrebu i dalje, prema ostatku Evrope je u Šidu, donosno, Sremskoj Mitrovici.
Aerodrom „Nikola Tesla“ u Beogradu od Bijeljine je udaljen 121 kilometar, aerodrom u Banjaluci 220 kilometara (autoputem kroz Hrvatsku oko 240 kilometara), a aerodrom u Sarajevu 187 kilometara.
POLOŽAJ BIJELjINE U JUGOISTOČNOJ EVROPI
POLOŽAJ BIJELjINE U REGIONU
PRIVREDNI KAPACITETI
Grad Bijeljina je druga lokalna zajednica po stepenu razvijenosti u Republici Srpskoj i u njenoj ekonomiji zastupljena su sva četiri sektora privrede:
1. Primarni sektor - poljoprivreda, šumarstvo, lov i robolov:
Povoljan prirodni položaj na obodu Panonske nizije i skoro potpuno ravničarski teren su omogućili razvoj poljoprivrede, pa je preovlađujući dio privrede zasnovan na poljoprivrednoj proizvodnji, a Semberija se smatra žitnicom Republike Srpske i BiH. Najzastupljenije poljoprivredne kulture su žitarice sa 80% (pšenica, kukuruz, ječam), povrće sa 8% (kupus, po kojem je Semberija poznata širom nekadašnje Jugoslavije, lubenica, krastavac, paprika, paradajz...), industrijsko i krmno bilje 12% (šećerna repa, duvan, lucerka...).
Semberski poljoprivrednici se sve više okreću proizvodnji povrća u zaštićenim prostorima, a veliki, za sada neiskorišteni, potencijal za zagrijavanje plastenika i staklenika su podzemne geotermalne vode. Gradska uprava podstiče razvoj proizvodnje zdrave hrane, s obzirom na očuvanu životnu sredinu nezagađenu teškom industrijom ili genetski-modifikovanim organizmima. U novije vrijeme se intenzivno razvija i stočarska proizvodnja, uglavnom svinjarstvo i govedarstvo.
2. Sekundarni sektor - industrija, rudarstvo, građevinarstvo i proizvodno zanatstvo:
Industrijski sektor u Gradu Bijeljina čine pogoni nekoliko vrsta.
U preradi poljoprivrednih proizvoda prednjače dvije velike kompanije – Prehrambena industrija „Sava-Semberija“ (prerada i konzerviranje voća i povrća) i „Žitopromet“ (mlinsko-pekarska industrija), kao i „Spektar-drink“, „Tanasić“ i „Balatunka“ (prerada i konzerviranje voća i povrća). Brojna mala i srednja preduzeća se bave proizvodnjom pekarskih proizvoda - „Bodaksko“, pekara „Lazić“, kao i proizvodnjom kolača - poslastičarnice „San Marko“ i „Mocart“...
Najveće kompanije u oblasti mesne industrije su „ZP komerc“ i “Globus”, a preradom mlijeka se bavi mljekara „Dule“.
U Semberiji posluje i nekoliko proizvođača stočne hrane koji su dostigli najviše standarde u ovoj oblasti. Među njima se izdvajaju „Savić kompani“, „Rakić komerc”, „Intergaj“ i „Kiko”. Kompanija „Agro BN“ je jedini proizvođač sredstava za zaštitu bilja u Republici Srpskoj i BiH, a u sastavu ove kompanije radi i Poljoprivredni zavod u Bijeljini koji je jedan od najopremljenijih zavoda ove vrste u Republici Srpskoj.
U metalskoj industriji zastupljena je proizvodnja i servis opreme u avio-industriji (Vazduhoplovni zavod „Orao“) i proizvodnja rezervnih dijelova za automobile („S.E.P.“).
Proizvodnjom građevinskog materijala bavi se bijeljinska industrija građevinskog materijala „Drina“, a nekoliko preduzeća eksploatišu šljunak i pijesak iz rijeke Drine i njenog priobalja.
Najveći pogoni u drvnoj industriji u proizvodnji namještaja, stolarije, panel ploča i poluproizvoda od drveta su „Mega drvo“, „BMD“ i „Eurotimber“.
Građevinarstvom se bave „Trifunčević“, „Buk promet“, „Intergaj“, „Brodac promet“, „Graditelj“, „Perić“, „Rankom inženjering“, „Nekoms projekt“, „Rimaks invest“...
3. Tercijarni sektor - saobraćaj i telekomunikacije, trgovina, turizam, ugostiteljstvo, zanatstvo, bankarstvo i komunalna privreda:
Geostrateški položaj Bijeljine i Semberije omogućava brz razvoj djelatnosti u ovom sektoru.
- Grad Bijeljina, sa oko 115.000 stanovnika je privukla najveće regionalne trgovinske lance koji su otvorili odlično snabdjevene megamarkete („Tropik“, „Konzum“, „FIS“, „Robot“, „Bingo“, a najveći lokalni lanac supermarketa je „Bost“...). Takođe, u ponudi je i roba brojnih svjetskih i domaćih brendova čiji proizvođači imaju svoja predstavništva ili distributere u Bijeljini. Pored konkurentnosti koja domaćim kupcima omogućava kupovinu robe po nižim cijenama u odnosu na druge sredine u Republici Srpskoj i BiH, mogućnost umanjenja cijene robe za iznos poreza na dodatu vrijednost (PDV) čini kupovinu u Bijeljini izuzetno povoljnom za kupce iz okolnih zemalja od kojih su najbrojniji državljani Srbije.
- Agrotržni centar „Knez Ivo od Semberije“ je izrastao u jednu od najvećih kvantaških pijaca za poljoprivredne proizvode u sjeveroistočnoj Republici Srpskoj i BiH, a na ovom prostoru su smještena sjedišta brojnih preduzeća i predstavništava. Agrotržni centar je i mjesto održavanja sajmova, od kojih je Poljoprivredni sajam u septembru postao stalan.
- Položaj na obalama dvije rijeke, banjski potencijal, brojni vjerski objekti, velika ulaganja u razvoj etno-turizma, kulturna i zabavna dešavanja... učinili su da turizam postane jedan od nosilaca ekonomskog razvoja Grada. O turističkim potencijalima Grada Bijeljina više podataka se nalazi na internet-stranici Turističke organizacije Bijeljina
PREDNOSTI ZA ULAGANjE
PREDNOSTI ULAGANjA U REPUBLIKU SRPSKU
- STABILNOST VALUTE
- NISKA STOPA INFLACIJE
- ZNAČAJNI PRIRODNI RESURSI
- OBRAZOVANA, KVALIFIKOVANA I CJENOVNO KONKURENTNA RADNA SNAGA
- POVOLjNA STOPA POREZA NA DOBIT U ODNOSU NA OSTALE ZEMLjE – 10%
- POREZ I DOPRINOSI NA LIČNA PRIMANjA – 52%
- NACIONALNI TRETMAN STRANIH ULAGAČA KOJI MOGU: - OSNOVATI PRAVNO LICE U POTPUNOJ SVOJINI STRANOG ULAGAČA - OSNOVATI PRAVNO LICE U POTPUNOJ SVOJINI STRANOG I DOMAĆEG ULAGAČA - ULAGATI U POSTOJEĆE PREDUZEĆE - ULAGATI U BANKU ILI OSIGURANjE - DOBITI KONCESIJU ZA KORIŠĆENjE PRIRODNIH BOGATSTAVA, DOBARA U OPŠTOJ UPOTREBI I OBAVLjANjE DELATNOSTI OD OPŠTEG INTERESA ZA REPUBLIKU
- SLOBODAN TRANSFER PROFITA U INOSTRANSTVO, NAKON ISPUNjENjA ZAKONSKIH OBAVEZA PREMA REPUBLICI
- BOSNA I HERCEGOVINA JE POTPISNICA CEFTA SPORAZUMA O SLOBODNOJ TRGOVINI SA ZEMLjAMA ZAPADNOG BALKANA I MOLDAVIJOM
- PREFERENCIJALNI IZVOZNI REŽIM SA 35 ZEMALjA
- SPORAZUM O IZBJEGAVANjU DVOSTRUKOG OPOREZIVANjA POTPISAN SA 28 ZEMALjA
- PRIVATIZOVAN BANKARSKI SEKTOR
PREDNOSTI ULAGANjA U BIJELjINU
- INDUSTRIJSKE ZONE OPREMLjENE INFRASTRUKTUROM, SA POVOLjNIM USLOVIMA OTKUPA PARCELA ZA BRAUNFILD INVESTICIJE; POSEBNE POGODNOSTI PREDVIĐENE ZA IZGRADNjU POGONA ZA PRERADU ILI OTKUP POLjOPRIVREDNIH PROIZVODA
- OBRAZOVANA, KVALIFIKIOVANA I CJENOVNO KONKURENTNA RADNA SNAGA
- EFIKASNA UPRAVA
- EKONOMSKI, KULTURNI, OBRAZOVNI I ZDRAVSTVENI CENTAR REGIONA
- GRAD BIJELjINA PREKO AGENCIJE ZA RAZVOJ MALIH I SREDNjIH PREDUZEĆA GRADA BIJELjINE PODSTIČE OSNIVANjE I DAJE PODRŠKU RADU POSTOJEĆIH MALIH I SREDNjIH PREDUZEĆA KROZ NEKOLIKO PROGRAMA: - PODSTICAJ ZA OSNIVANjE PREDUZEĆA - START-UP - PODSTICAJ RAZVOJA POSTOJEĆIH I START-UP PREDUZEĆA - PODSTICAJ ZA UVOĐENjE SISTEMA KVALITETA - PODSTICAJ ZA ŽENE-PREDUZETNIKE - PODSTICAJ ZA POVRATNIKE-PREDUZETNIKE - PODSTICAJ ZA ZANATSKO-PREDUZETNIČKE RADNjE
- NADLEŽNOST REGISTARSKOG SUDA U BIJELjINI
- ROK ZA REGISTRACIJU 3-5 DANA
OBLASTI SA NAJPOVOLjNIJIM MOGUĆNOSTIMA ZA TRANSFER TEHNOLOGIJE I KAPITALA
- INDUSTRIJA - MAŠINSKA - AUTO-INDUSTRIJA - DRVOPRERAĐIVAČKA - ELEKTRONSKA - BAZIČNA HEMIJSKA INDUSTRIJA - PREHRAMBENA INDUSTRIJA - MOGUĆNOST ULAGANjA U KAPACITETE PRERADE VOĆA I POVRĆA - MLINSKO-PRERAĐIVAČKI KAPACITETI - FABRIKE STOČNE HRANE
- U BIJELjINI TRENUTNO POSTOJE TRI INDUSTRIJSKE ZONE SA OBEZBIJEĐENOM KOMPLETNOM INFRASTRUKTUROM U KOJIMA SE NUDE BROJNE POGODNOSTI ZA ULAGANjA U IZGRADNjU INDUSTRIJSKIH KAPACITETA, A POSEBNE POGODNOSTI SU PREDVIĐENE ZA PREHRAMBENU INDUSTRIJU
EKSPLOATACIJA GEOTERMALNE VODE
- GEOTERMALNU VODU JE MOGUĆE KORISTITI ZA: - MEDICINSKE I TURISTIČKE SVRHE - GRIJANjE GRADA - ZAGRIJAVANjE POLjOPRIVREDNIH POVRŠINA
- NIJEDNA OD NAVEDENIH MOGUĆNOSTI NIJE REALIZOVANA U PUNOM KAPACITETU
INTENZIVNA POLjOPRIVREDNA PROIZVODNjA
- PROIZVODNjA U ZAŠTIĆENIM PROSTORIMA - PROIZVODNjA ZDRAVSTVENO ISPRAVNE HRANE
PREHRAMBENA INDUSTRIJA
- MOGUĆNOST ULAGANjA U KAPACITETE PRERADE VOĆA I POVRĆA - MLINSKO-PRERAĐIVAČKI KAPACITETI - FABRIKE STOČNE HRANE - POSEBNE POGODNOSTI ZA ULAGANjA U IZGRADNjU PREHRAMBENE INDUSTRIJE U INDUSTRIJSKIM ZONAMA
TURIZAM
- PROŠIRENjE HOTELA "SVETI STEFAN" I OSTALIH KAPACITETA U OKVIRU BANjE DVOROVI
ULAGANjE U EKOLOGIJU
- U FAZI REALIZACIJE SU TRI VELIKA PROJEKTA SUFINANSIRANA OD SVJETSKIH I EVROPSKIH BANAKA I DONATORSKIH ORGANIZACIJA: - IZGRADNjA EKO DEPONIJE - IZGRADNjA KANALIZACIONOG SISTEMA - REGULISANjE POVRŠINSKIH VODA- ISKORIŠTAVANjE ENERGETSKIH POTENCIJALA (GEOTERMALNA ENERGIJA, PROTOČNE HIDROELEKTRANE, SOLARNA ENERGIJA – PREKO 1.700 SUNČANIH SATI GODIŠNjE)
TRGOVINA
- ZAHVALjUJUĆI POLOŽAJU NA TROMEĐI SRBIJE, HRVATSKE I REPUBLIKE SRPSKE/BiH I NA PUTU KOJI OD ZAPADNOG DIJELA REPUBLIKE VODI KA BEOGRADU I NOVOM SADU POSTOJE ODLIČNE MOGUĆNOSTI ZA ULAGANjE U TRGOVINU