Zvanična internet prezentacija
Grad Bijeljina

SUŠA UZIMA DANAK - PRINOS KUKURUZA KATASTROFALAN



Na poziv domaćina Milorada Perkovića, gradonačelnik Ljubiša Petrović je posjetio njegovo kukuruzno polje u Kojčinovcu, na kojem su nedostatak padavina i visoke temperature dovele do nikad ranije berbe kukuruza. Perković je zasijao grupu hibrida 450, koja je dala oko tri i po tone kukuruza po hektaru, što neće biti dovoljno ni da se pokrije investicija, a kamoli da se ostvari zarada.

- Mi smo na licu mjesta prvog u nizu mjerenja, kako bismo znali kakav je prosječan prinos. U narednim danima nas očekuju berba i mjerenje na drugim površinama. Na ovom polju je i komisija za procjenu štete usljed dugotrajne suše, koja sagledava stanje, a po završetku rada sačiniće izvještaj sa prijedlogom mjera podrške. Čim svi izvještaji komisije budu završeni, sazvaćemo još jedan sastanak sa svim relevantnim ustanovama i udruženjima poljoprivrednih proizvođača, kako bismo odredili u kom smjeru će ići mjere pomoći, kako one kratkotrajne, tako i dugotrajne. Grad Bijeljina je već ranije pokazao da poljoprivredni proizvođači mogu računati na nas - tako je bilo sa prošlogodišnjom olujom koju smo isplatili, tako će biti i sada. Pored toga, insistiraćemo da i druge ustanove od značaja, poput resornog Ministarstva, daju svoj doprinos u sanaciji štete od suše i da ne izbjegavaju odgovornost, jer suša nije pogodila samo Bijeljinu, već čitavu Republiku i šire - bio je jasan Petrović.

Perković je rekao je da je ovogodišnji prinos katastrofalno loš, iako se radi o parceli prve klase koja se nalazi u blizini rijeke Drine i koja ima sve preduslove za davanje dobrog prinosa, te da je na drugim parcelama koje su lošijeg kvaliteta stanje još i gore.

​Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja „Poljoprivredni proizvođači Semberije i Majevice“, konstatovao je da je ova godina nezapamćeno loša, a da nema svrhe takva stanja određivati u kancelarijama, već samo na licu mjesta i da je zbog toga dobro što gradonačelnik Petrović obilazi parcele i lično se uvjerava u stanje na terenu.
- Mislim da moramo naći modalitet kojim će se pomoći proizvođačima, jer više u pitanju nije zarada, već puki opstanak. Parcela koju smo danas posjetili morala je dati bar pet tona prinosa, ako ne čak i sedam. Na ovako niskom prinosu upitan je i kvalitet zrna i jasno je da će biti velikih problema da se prehrani stoka - zaključio je Bakajlić i dodao da je ovo Udruženje uputilo dopis Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u kome se zahtjeva proglašenje suše kao elementarne nepogode u Republici Srpskoj, kao i pomoć poljoprivrednim proizvođačima u skladu sa nastalom štetom, ali do današnjeg dana odgovor na ovaj dopis još uvijek nije stigao.