Zvanična internet prezentacija
Grad Bijeljina

NASTAVLjA SE BORBA ZA POLjOPRIVREDNU PROIZVODNjU



U Gradskoj upravi Grada Bijeljina održan je još jedan u nizu sastanaka predstavnika Gradske uprave, udruženja poljoprivrednika i resornih ministarstava.
Iako je na prošlom sastanku jedan od zaključaka bio taj da na narednim  sastancima iste vrste obavezno učestvuje predstavnik Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH koji raspolaže svim bitnim informacijama, koje može podijeliti sa ostalimm učesnicima,  ovoga puta to Ministarstvo nije uputilo svog predstavnika na sastanak.
Da se na ovom sastanku pojavio predstavnik Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bih, mogao bi nam dati podatke o tome ko izdaje dozvole za uvoz, između ostalih, i poljoprivrednih proizvoda, kako bismo pokušali razriješiti nagomilanu problematiku, prvenstveno oko nedovoljnog plasmana domaćeg mesa, odnosno, stočarske proizvodnje na inostranom tržištu. Na današnjem sastanku je, kao jedan od većih, istaknut problem plasmana tovne junadi gdje su domaćini satjerani u ćošak i pred njima je jedino mogućnost prodaje „na crno“, jer onaj ko otkupljuje nije u mogućnosti da izda fakture, pa su onda proizvođači prinuđeni plaćati PDV na sopstvenu proizvedenu robu. Možda pomenuto Ministarstvo ima rješenje za ovaj problem i način da zaštiti domaću proizvodnju, ali ponavljam da danas nismo imali prilike to da čujemo – bio je jasan gradonačelnik Ljubiša Petrović.
Ni suša nije bila zapostavljena, kao tema na ovom sastanku. Zbog manjka padavina i izuzetno visokih temperatura ne samo u Semberiji, nego u cijeloj Republici i šire, Grad je već formirao komisiju za procjenu štete od suše na usjevima. Nakon što ta komisija završi sa radom, biće organizovan još jedan sastanak poput današnjeg, na kome će, između ostalog, biti prilike da se predoči izvještaj komisije i odrede dalji pravci djelovanja na sanaciji štete od suše, a tada će već biti dostupni i podaci o ovogodišnjem prinosu kukuruza, ali i drugih kultura.
Predstavnici poljoprivrednih proizvođača na sastanku su postavili pitanje za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kada će biti isplaćeno preostalih 858.000 KM obeštećenja za afričku kugu svinja i preko 20 miliona KM podsticaja iz prošle godine za kapitalne investicije, na šta je pomoćnik Ministra za veterinarstvo Negoslav Lukić odgovorio da će dinamika isplate zavisiti od priliva sredstava. Lukić je dodao da je, u skladu sa zaključcima prošlog sastanka, obavio razgovor o stočnim grobljima sa direktorom banjalučkog Centra za razvoj sela koji je odgovorio da će svoja iskustva i rješenja zbrinjavanja animalnih ostataka rado podijeliti sa predstavnicima Grada Bijeljina.
Ministarstvo je na ovaj sastanak dostavilo i rješenja, odnosno, spisak 18 objekata koji se bave klanjem i preradom životinja na području Semberije, koja i inače redovno dostavljamo u Odjeljenje za inspekcijske poslove. Dva od njih su industrijskog, a ostali zanatskog tipa, a svi ti ljudi su izašli iz sive zone, sada su registrovani i pod kontrolom su nadležnih inspekcijskih organa što je korak naprijed u zaštiti ljudskog zdravlja – zaključio je Lukić. 
Gradonačelnik je podsjetio da je Grad doznačio 1.100.000 KM domaćinima koji su u prošlogodišnjem olujnom nevremenu pretrpili štetu i ponovo upitao kada će Vlada doznačiti svoj dio obeštećenja, ali i to pitanje je ostalo bez odgovora. 
Sa ovog sastanka je upućen još jedan apel da se, u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka, prikažu podsticaji i prijavljene sjetvene površine javnosti, kako bi zloupotrebe narodnog novca koji se na ovaj način realizuje bile svedene na minimum, odnosno, spriječene.