Otkriven najstariji grob u Semberiji

Muzej Semberije, u saradnji sa Institutom za orijentalnu i evropsku arheologiju Austrijske akademije nauka, sprovodi arheološka istraživanja grobnih humki na lokalitetu Novo Selo kod Bijeljine. Nakon geofizičkih istraživanja potvrđeno je da se radi o vještačkim strukturama.
Predmet istraživanja u 2018. godini je zemljana humka za koju se pokazalo da je riječ o višeslojnom ukopnom mjestu. Najmlađi grobovi pripadaju srednjem vijeku (12-13. stoljeće), otkriven je i jedan paljevinski grob iz kasnog bronzanog doba, dok središnje mjesto u grobnoj humci zauzima grob iz perioda ranog bronzanog doba, star od 4000 do 4500 godina.
To je do sada najstariji poznati skeletni grob u Semberiji, a specifičan je po platformi od oblutaka na koju je položen pokojnik u zgrčenom položaju. Preliminarne antropološke analize pokazuju da se ovdje sahranjena žena koja je u trenutku smrti imala između 21 i 27 godina. Rezultati arheoloških iskopavanja pokazali su i da se radi o ritualnom mjestu koje je omeđeno jarkom.
Buduće analize pokazaće tačnu starost pronađenih grobova, kao i ostale informacije o sahranjenim osobama, uključujući način ishrane, porijeklo i bolesti. Iskopavanja će biti nastavljena i sledeće godine na ovom, kao i na susjednom lokalitetu u Muharinama, gdje se nalazi grobna humka sličnih dimenzija.
Radovi su sprovedeni uz pomoć Oružanih snaga BiH i Poljoprivrednog dobra „Semberija“ na čijem zemljištu se nalazi lokalitet, saopšteno je iz Muzeja Semberije.