ГРАД УВОДИ НОВЕ ПОДСТИЦАЈНЕ МЈЕРЕ У ОБЛАСТИ ПОЉОПРИВРЕДЕ

У прољетној сјетви на подручју Семберије планирано је да се засије око 32.000 хектара обрадивих површина, од чега ће кукуруз као најзаступљенија култура бити засијан на око 25.000 хектара, поврће на 4.300 хектара, соја на око 1.000 хектара, док ће остале пољопривредне културе бити заступљене у мањем обиму.
- Овогодишња сјетва ће бити скупља у односу на прошлогодишњу, јер је дошло до повећања цијена сјетвеног материјала за око 20 процената, у зависности од тога да ли је сјеме домаће производње или из увоза, а на тржишту је примјетно и поскупљење минералних ђубрива и хемијских заштитних средстава - рекао је Сретен Вучковић, руководилац Одјељења за пољопривреду Града Бијељина.
Према његовим ријечима, цијена сјемена кукуруза као доминантне прољетне културе у 2020. години је износила 80 КМ за паковање од 25.000 зрна, а ове године се креће од 120 до 180 КМ.
У укупним трошковима сјетве и гориво је значајна ставка. Пољопривредни произвођачи са подручја Семберије од 10. марта могу преузети обрасце захтјева за регресирано гориво које је јефтиније за 0,80 КМ по литру, а преузимање образаца врши се у најближој матичној служби или у Одјељењу за пољопривреду Градске управе и трајаће до 15. новембра.
Важно је нагласити да Град од ове године уводи нове подстицајне мјере.
- Град Бијељина ће од ове године субвенционисати сјетву кукуруза и то је нова мјера помоћи нашим пољопривредницима, који ће моћи да поднесу захтјев, фактуру и фискални рачун, а Град ће субвенционисати сјетву ове пољопривредне културе у износу до 20 КМ по сјетвеној јединици - појаснио је Вучковић.
Ратари су захваљујући повољним временским приликама у претходном периоду извршили прихрану стрних жита - пшенице и јечма као најзаступљенијих култура у јесењој сјетви.
На подручју Семберије у јесењој сјетви засијано је преко 18.000 хектара обрадивих површина, од чега је највише површина засијано пшеницом била на 15.000 хектара, јечмом око 2.300 хектара и тритикалеом око 150 хектара.
На подручју Семберије регистрован је 5.701 пољопривредни произвођач, а број некомерцијалних газдинстава је 4.858, док је комерцијалних 743.