Стигли сертификат и застава из Брисела - Бијељина званично Европски град спорта 2020. године
Град Бијељина истакао се активностима на унапређењу услова за бављење спортом, институционалним приступом у овој области и активностима на популаризацији спорта, због чега је заслужио титулу Европског града спорта за 2020. годину, поручио је градоначелник Бијељине Мићо Мићић поводом признања које је представницима Града 10. децембра у Бриселу уручила Европска федерација престоница и градова спорта (АЦЕС).
- На свечаности у Европском парламенту у Бриселу присуствовали су представници више градова, са неколико континената, а још 15 градова понијело је ову титулу. Поносни смо на то што је Бијељина један од три града ван Европске уније, којем су додијељени застава и сертификат. Наши спортски клубови имају регистровано укупно 10.500 спортиста, а Град у буџету издваја највише новца за спорт од свих градова у БиХ - истакао је градоначелник Мићић.
Он је навео да је корист од добијене титуле вишеструка за Град, посебно када је ријеч о приступању европским фондовима за развој спорта.
- Бијељина је од сада међународно признат град спорта, један од ријетких у региону који може да се похвали оваквом титулом. Она свакако доприноси и бољем имиџу града, али и нашем коначном циљу - да будемо град будућности - нагласио је Мићић.
Претходних мјесеци, Град Бијељина извршио је потпуну обнову крова и паркета Спортске сале у Рачанској улици, а при крају је постављање рефлектора на Градском стадиону, што показује одлучност надлежних да створе што боље услове за бављење спортом.
- То су два велика пројекта у области спорта у Бијељини која ће обиљежити 2019. годину, али ту нећемо стати. Изградићемо источну трибину на Стадиону, терен са вјештачком травом, и надамо се да ће нам Влада Републике Српске уступити земљиште за изградњу велике спортске сале која ће моћи да прими неколико хиљада гледалаца - додао је градоначелник Бијељине.
Према његовим ријечима, из буџета Града Бијељина издваја се око 1.900.000 КМ директне подршке за спорт.
- Ако томе додамо 900.000 КМ за рефлекторе, 400.000 КМ за реконструкцију сале у Рачанској улици, средства за спорт у основним школама, ријеч је о више милиона марака. Ипак, много важније од цифара је то што улажемо у здравље омладине и будућих генерација, што их одвајамо и склањамо од улице и порока - сматра Мићић.
Службеник за спорт у Одјељењу за друштвене дјелатности Града Бијељина Боро Ђокић, који је присуствовао додјели титуле у Бриселу, каже да је част што се име Бијељине нашло међу градовима попут Будимпеште, Малаге, Лисабона, Ђенове, и других градова који имају вишеструко боље развијену инфраструктуру у области спорта.
- Градови у Европској унији имају три главна циља у оквиру стратешке политике - бављење спортом младих, старијих и особа са инвалидитетом. Ми смо по повратку из Брисела одмах одржали састанке са неколико невладиних организација и сугерисали им да своје будуће пројекте прилагоде овим циљевима - рекао је Ђокић, додајући да ће наредне године бити обновљена некад традиционална улична трка за Дан Града.
Мићић и Ђокић су, поред захвалности спортистима, спортским радницима и свима који доприносе развоју спорта у Бијељини, посебно захвалили за подршку у процесу кандидатуре друштвено одговорној компанији „Спорт Вижн“ из Бијељине која ће као генерални спонзор подржати активности Града Бијељина - Европског града спорта за 2020. годину.