ГРАД СПРЕМАН ДА СЕ ЗАДУЖИ КАКО БИ ПОМОГАО ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА
На данашњој конференцији за медије у Градској управи града Бијељина, градоначелник Љубиша Петровић је резимирао недаће које су град задесиле у протеклом периоду и које ову годину нису учиниле нимало лаком за грађане Семберије.
Након што је 19. јула олујно невријеме, са ударима вјетра који су прелазили 100 километара на час, погодило Бијељину, Градска управа је већ наредног јутра прогласила стање елементарне непогоде и формирала четири комисије које су обишле све локације на којима је пријављена штета на пољопривредним површинама и још три комисије за процјену штете на преко 260 пријављених индивидуалних и колективних објеката, које сутра завршавају свој посао.
- Град је у претходне двије и по године, откако сам дошао на функцију градоначелника, отплатио преко 13 милиона дуга претходне администрације, при томе се не задуживши нити једну једину конвертибилну марку. Зато смо одлучили да по хитним процедурама предложимо кредитно задужење у износу до милион КМ, односно 50% штете коју је олуја причинила пољопривредницима. Захтјеве за помоћ упутили смо према свим нивоима власти - Влади Републике Српске, Савјету министара БиХ, Предсједништву БиХ, Компензационом фонду и Министарству пољопривреде шумарства и водопривреде, а овом приликом их позивамо да се изјасне, што прије, у ком процентуалном износу су они спремни да подрже отклањање ових штета, јер ово није проблем само Бијељине, нити само Републике Српске, већ читаве Бих - био је јасан Петровић.
Сретен Вучковић из Одјељења за пољопривреду рекао је да је ово изузетно лоша година по питању временских непогода, која је почела обимним падавинама, потом је услиједила суша и афричка свињска куга, а потом је олујно невријеме на пољопривредним поршинама такође узроковало значајну штету.
- Комисије су одмах наредног дана изашле на терен и почеле са процјеном штета. Телефонске линије за пријаву су биле отворене до 28. јула и примиле 580 захтјева за процјену и надокнаду штете. Од тога су се 502 пријаве односиле на оштећене пластенике, 56 на олујом оштећена поља кукуруза и 22 на воћњаке. Укупно процијењена директна штета износи готово два милиона КМ, од тога је око 1,8 милиона КМ на пластеницима, док је преосталих 200.000 КМ штета на воћњацима и кукурузу. Индиректна штета је још и већа и износи двоструко, можда чак и троструко више од директне штете - саопштио је Вучковић и закључио да све ово једна локална заједница врло тешко може финансијски поднијети и да због тога Град очекује подршку свих нивоа власти.
Овом приликом градоначелник Петровић је позвао привреднике који у претходном периоду нису претрпили штете, да у складу са својим могућностима, на рачун посебних намјена уплате донације која ће транспарентно бити утрошене намјенски за отклањање штете.