Official web site of
The City of Bijeljina

ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ ЈАСНИ - УКОЛИКО МИНИСТАР НЕ ДОЂЕ У БИЈЕЉИНУ, СЛИЈЕДЕ БЛОКАДЕ ПУТЕВА



Незадовољни узгајивачи свиња напунили су данас велику салу Центра за културу „Семберија“ на састанку који је организовао градоначелник Љубиша Петровић. Главна тема овог састанка била је динамика исплате штете узроковане афричком кугом свиња, након што је Министарство пољопривреде шумарства и водопривреде одступило од првобитних договора који су подразумијевали да се штете исплаћују оним редом којим су подношени захтјеви за то.

Министар Саво Минић се није лично одазвао овом састанку, нити је то учинио ико од његових сарадника у његово име. Присутни пољопривредни произвођачи, дизањем руке, су се једногласно изјаснили да не прихватају приједлог министра да мањи број представника оде у Бањалуку како би се са њим састали. Они су се, такође, сложили да инсистирају на томе да Министар лично дође у Бијељину на састанак већег обима како би их саслушао и како би заједно пронашли рјешења на постојеће проблеме.

Како не би долазило до одуговлачења, узгајивачи су Министру оставили рок доласка до 15. јануара у било који дан и вријеме по његовом избору, с тим да је Министар дужан о тим детаљима изјаснити се до 5. јануара. У супротном, слиједе радикалније мјере – блокаде путева.

- Људи знају да се новац не може створити преко ноћи, али они с пуним правом траже да знају када ће Министарство испунити своје обавезе и исплатити потраживања од близу осам милиона конвертибилних марака, јер 455 домаћинстава још увијек није обештећено – рекао је градоначелник Петровић након овог састанка.

На подручју Града Бијељина еутаназирано  је близу 41.000 свиња, са директном штетом од близу 14.5 милиона конвертибилних марака. Један од горућих проблема јесте могућност обнове свињског сточног фонда, јер они узгајивачи код којих су вршене еутаназије немају могућност да наставе да се баве својом дјелатношћу. Узгајивачи су на овом састанку изложили тај проблем захтјевајући да се Министарство изјасни о томе када ће они моћи занављати своје сточне фондове, да би знали морају ли се преорјентисати на узгајање неке друге животињске врсте уколико то неће бити у догледно вријеме.

Поред главне теме, било је говора и о исплати подстицаја у износу од 10 фенинга за пшеницу од стране Града која ће бити реализована у току јануара предстојеће године, као и о исплати штета проузрокованих олујним невременом 19. јула ове године.

- Град је оформио одговарајуће комисије и пописао настале штете у најкраћем року, процијенивши њихову укупну вриједност на око 2.221.000 КМ. Ове штете ће Град из свог буџета надокнадити у износу од 50 процената, али очекујемо да Влада Републике Српске и Савјет министара БиХ исплате по 25 процената обештећење и у складу са тим смо им послали захтјеве, а овим путем им поручујем да ја сигурно нећу одустати од инсистирања на томе да они измире свој дио у износу од по 550.000КМ – био је јасан Градоначелник.