Званична интернет презентација
Град Бијељина

Знањем, пјесмом и игром кроз Семберију Дворови стигли до титуле побједника


Фото: Гордана Перић Живановић
 
Захваљујујћи обновљеном фестивалу „Знањем, пјесмом и игром кроз Семберију“, традиција наше равнице још једном је засијала пуним сјајем, а њени чувари су показали да постоји начин да „држе корак“ са саврменим начином живота који нам намеће свакодневица 21. вијека.
 
Фестивал је вратио Семберце у обновљене домове култура, а такмичарског духа није мањкало како најмлађима, тако ни оним нешто старијим учесницима.
 
Такмичење је проведено у пет категорија - народне игре (у омладинској и дјечијој конкуренцији), народно пјевање (вокални солиста, дует, изворна етно вокална група), свирање инструмената - двојнице, фруле, шаргија, виолине, трубе и гусала, спортске игре -  екипно такмичење у дисциплинама скок удаљ, скок у вис, држање главице купуса и надвлачење конопца, као и у категорији знање (такмичиле су се четворочлане екипе ученика до деветог разреда основне школе).

Побједник Фестивала је екипа Дворова, која је, са освојених 120 поена, својој мјесној заједници донијела новчану награду у износу од 300.000 КМ, намијењених за унапређење квалитета живота у мјесној заједници.
 
У категорији народних игара неприкосновена је била екипа из Јање, која је освојила прво мјесто и у категорији омладинских и дјечијих културно-умјетничких друштава. Ова титула је екипама у обје категорије донијела по 3.500 КМ као награду.
 
На другој позицији су се нашли омладинци фолклораши из КУД-а „Црњелово“, што је резултирало наградом од 2.500 КМ, а на трећој КУД „Дворови“, који је у категорији дјечијег фолклора био другопласирани и том приликом освојио 2.500 КМ, док су истој категорији на трећем мјесту били мали умјетници из Велике Обарске. Они су награђени са 1.500 КМ.
 
У народном пјевању најбоља је била етно-група „Ђердан“ из Јање, која је освојила 2.000 КМ. Друго мјесто и 1.000 КМ припало је Николи Стјепановићу из Драгаљевца, а треће Наташи Цвијановић из Дворова која је освојила 500 КМ.
 
Своје врхунско умијеће у свирању двојница доказао је Лазо Стјепановић који је освојио прво мјесто, док су Веселин Мићић као представник Уједињених села и Рада Николић из Амајлија заузели друго, односно треће мјесто.
 
У свирању фруле најбољи је био Веселин Мићић из екипе „Уједињена села“. Лазо Стјепановић из Драгаљевца био је други, а Симо Бошњаковић из Црњелова и Јован Којић из Броца подијелили су трећу позицију.
 
Уједињена села имају и најбољег умјетника у свирању шаргије - Радета Лукића. Јово Гаврић из Патковаче био је други, док је Драган Петровић из Глоговца заузео треће мјесто.
Овогодишњи побједници у свирању хармонике су Василије и Радиша Благојевић из Амајлија, док су вицешампиони Бранко Мићић и Милан Бојанић из Јање. На трећем мјесту се нашао Ђорђе Лукић из Уједињених села.
 
У свирању инструмента по избору најбољи је био Вукан Ђука из Дворова, затим Никола Стјепановић из Драгаљевца, односно Бобан Благић из Велике Обарске.
 
Што се тиче спортских игара, у скоку удаљ поредак је сљедећи - Велика Обарска, Дворови, Међаши. У скоку увис најбоља је била екипа Амајлија, потом слиједе Велика Обарска и Драгаљевац.
Екипа из Патковаче била је најуспјешнија у држању главице купуса. У истој категорији екипа Загона била је друга, а Драгаљевца трећа.
 
Дворови, тј. њихова екипа, су показали да су најјачи у надвлачењу конопца. Слабији од њих су били Драгаљевац и Уједињена села.
 
Најбоља у знању је била екипа из Велиног Села, која је, захваљујући овој великој побједи, својој школи обезбиједила комплетно реновирање. Екипу најбољих чинили су Јелена Ивковић, Валентина Симић, Данило Савић и Миљан Крстић.
 
Друго мјесто у знању заузели су основци из Велике Обарске - Николина Стојановић, Миле Јовић, Игор Панић и Драган Сенић - а треће ученици Основне школе „Дворови“ - Катарина Ђокић, Теа Новак, Дуња Димитрић и Сара Софренић.
 
Фестивал „Знањем, пјесмом и игром кроз Семберију” раније је био један од најпознатијих брендова Семберије, а послије вишегодишње паузе, ове године је потврдио да ће то бити и у будућности - као темељ оживљавања и очувања наших села, културе, традиције и друштвеног живота у сеоским мјесним заједницама.