Инфо-сесија „Декарбонизација стамбеног сектора“ у Градској управи
Бијељина је данас била дио пројекта који у 36 општина и градова у БиХ проводе стручњаци Развојног програма Уједињених нација (UNDP), с циљем да локалне самоуправе буду оспособљене да управљају процесима и инвестицијама које воде ка смањењу емисије штетних гасова и бољој употреби енергије и енергената.
На данашњој инфо-сесији је истакнуто да стамбене јединице у БиХ троше три пута више енергије него што је то случај у земљама Европе које имају сличне климатске карактеристике, те да су 36 општина и градова БиХ потписници СЕКАП-а, односно Акционог плана за одрживо управљање енергијом и прилагођавање енергетским промјенама.
Циљ СЕКАП-а, према ријечима преддтавника УНДП, јесте да локалне заједнице добију техничку помоћ како би до 2030. године емисија штетних гасова била мања за 40 одсто.
Савјетник градоначелника Бијељине Радослав Остојић појаснио је да је циљ ове инфо-сесије, представљање студије енергетске ефикасности града Бијељина и наставак покушаја да буде ријешен дугогодишњи проблем загађења ваздуха.
- Ова студија треба да мапира ситуацију, да анализом покаже које су то дугорочне финансијске потребе, како бисмо ријешили питање енергетске ефикасности. Ту није ријеч само о загађењу ваздуха, него и о изолацији објеката, промјени фасада, столарије... Све то је било усвојено у Одлуци о финансијским механизмима енергетске ефикасности у фебруару 2023. године, на основу које је Град расписао два јавна позива – за суфинансирање замјене котлова на угаљ и друга фосилна горива топлотним пумпама, како за индивидуална домаћинства, тако и за заједнице етажних власника - рекао је Остојић и додао да Град планира и у наредној години да распиише истовјетан Јавни позив како би рад на повећању енергетске ефикасности и смањењу загађења био континуиран. Ове године је 19 апликаната испунило услове за суфинансирање мјера енергетске ефикасности, на шта је утрошено 150.000 конвертибилних марака, а Град планира да у будућности повећава износе за ову намјену.
- УНДП је заједно са нама развијао ове механизме, па је данашња сесија у ствари наставак једне комплексне активности. Они су обећали да ће наредне године покушати да нам помогну у суфинансирању, директно или посредством партнера, али Градска управа ће већ у фебруару или марту расписати нови јавни позив када је ријеч о енергетској ефикасности и смањењу загађења - најавио је Остојић.
Пројекат „Декарбонизација стамбеног сектора“ финансира Краљевина Шведска.